Make your own free website on Tripod.com
Giris sayfasina dön
MUSTAFA SANDAL'IN YASAMI
FOTO GALERI
SANATCILAR

Mustafa Sandal'in müzik kariyeri, Onno Tunç, Selçuk Basar, Ugur Basar, Garo Mafyan, gibi Türkiye'nin önemli müzik adamlarina asistanlik yaptigi dönemlerde basladi. Kendi müzik ruhunu ögrendikleriyle birlestirerek belki de asil müzikal kimligi olan bestecilik ve söz yazarligi yönünü ortaya çikardi. Zerrin Özer, Hakan Peker, Yonca Evcimik, Aysegül Aldinç gibi pop müzik yildizlarina verdigi sarkilar Mustafa Sandal'i aranan ve gerçek anlamda pesinden kosulan bir besteci ve söz yazari konumuna getirdi. Düsünülecek olursa yüzü taninmayan ve pek ortalarda görünmeyen bir sarki yazarinin bu derece popüler olabilmesi için Türkiye yeni ve alisilmamis bir durumdu. Yaptigi sarkilari müzik piyasasina verirken kendi adina bir albüm çikartmak için daha fazla ögrenmeyi, daha iyi bilmeyi, daha çok biriktirmeyi bekledi. Bu süre zarfinda müzigi akademik yönüyle incelemeyi ve müzik teknolojisini yakindan takip etmeyi ihmal etmedi.

Uzun çalismalar sonucu artik kendi yaptigi sarkilari kendi söyleme karari aldi ve 1994 yilinda ilk albümü "Suç Bende"yi çikardi. Bu albüm 1,5 Milyon MC ve 200 Bin CD tirajiyla, pop müzik albümlerinin ulasabildigi satislarin çok ötesine geçti ve Mustafa Sandal'i tartismasiz bir star yapti. Suç Bende isimli albüm piyasaya verildikten üç ay sonra Mustafa Sandal Türkiye turnesine basladi. Bir seneden çok daha kisa bir süre içinde Türkiye'de 140, Avrupa'da 30 konser vererek kirilmasi güç bir rekora imza atti. Ilk albümün basarisindan sonra Sandal bestecilik ve söz yazarligiyla yetinmek istemedi. Ilgi duydugu baska bir alan olan ve asistanlik yaptigi dönemlerde ögrenmeye basladigi sarki aranjörlügü yönünü gelistirmeye karar verdi. Bu yüzden evine bir HomeStudio kurarak oldukça uzun bir zaman bu dalda çalismalar yapti.

Klavye, gitar, bilgisayar, müzik programciligi konularinda bu isin ustalariyla çalisti. 1995 yilinda diger sanatçi arkadaslarina verdigi sarkilarin yani sira ilk kez bir albümün aranjörlügünü ve müzik direktörlügünü üstlendi. Sibel Alas'in Adam adli albümüne aranjör ve müzik direktörü olarak imza atti. 1996'da Londra'ya yerlesti ve müzik çalismalarini orada sürdürmeye karar verdi. Yaklasik iki yil aradan sonra ikinci albümü "Gölgede Ayni" adli albümünü hazirladi. Satislari ise rekor düzeye ulasti. 2 Milyon MC ve 600 bin CD ile zirveye oturdu. Bu albümde de tam 140 konser vererek rekor üstüne rekor kirdi. Bu albümün ilk albümünden farki tam anlamiyla bir Mustafa Sandal Prodüksiyonu olmasiydi. ilk albümdeki bestecilik ve söz yazarligi perfonmasina albümün aranjörlügü ve süpervizörlügünü de ekledi. Gölgede Ayni yüzlerce yurtiçi ve yurtdisi konserleriyle örnegine az rastlanir bir Mustafa Sandal fanatizimini de beraberinde getirdi.

Bir zamanlar hayal edilmesi bile güç olan stadyum konserlerinin serisini her konserde en az 20 bin kisiye seslenerek basariyla tamamladi. Mustafa Sandal albümleri ve konserlerindeki basariyla yetinmeyerek müzigin görsel yani diyecegimiz müzik videolarinda daha önce denenmemis temalar kullandi. Bir Anda'ya action tarzinda çektigi klip gösterime girdigi ilk gün büyük dikkat çekti. Ve en istek alip yayinlana klip olarak listelerin üst siralarinda kendine yer buldu. Bütün bunlar olup biterken Mustafa Sandal baskalari içinde çalismayi ihmal etmedi. Son çalismalarina Türkiye'nin önemli kadin vokallerinden Izel ve Reyhan Karaca örnek gösterilebilir. Halen konser ve beste çalismalarina devam eden Mustafa Sandal'in merakla beklenen üçüncü albümü piyasaya çikti.
ALBÜMLERI
Kop
Sevgiyle/ Suc Bende
Akisina Birak
Detay

Gölgede Ayni
1995
Özer PlakGiris sayfasina dön
POSTER STORES
Special Poster Stores:


Poster Stores


Art Prints
Sport Poster SitesFormula OneCelebrity Sites


1
2