Make your own free website on Tripod.com
Giris sayfasina dön
CELIK'IN YASAMI
FOTO GALERI
SANATCILAR
Çelik Erisçi, 1966 yilinda Istanbul’da dogdu. Basarili bir ögrenim hayatinin ardindan Istanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Müzik yasamina Istanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuar'inda basladi. 1991 senesinde Ercan Saatçi ve Izel Çeliköz’le biraraya gelerek “Izel, Çelik, Ercan” adini verdikleri toplulukla “Özledim” adli basarili bir albüme imza attilar. Kariyerine tek basina devam etmeye karar veren Çelik, gruptan ayrilarak solo albümünün çalismalarina basladi.Iki yillik uzun ve zahmetli bir çalisma maratonun ardindan 1994 yilinda “Atesteyim” isimli ilk albümünü çikardi. 11 parçanin yer aldigi albüm, tüm müzikseverler tarafindan büyük ilgi gördü ve basta “Atesteyim”, “Güle Güle”, “Meyhaneci” olmak üzere hemen her parçasi hit haline geldi. Albümün ulastigi yüksek satis rakamlari Çelik’in solo kariyeri tercih etmesindeki hakliligi ortaya koydu.
Üretmeyi çok seven sanatçi kendine prensip edindigi çalisma disiplinin de verdiði sevkle kisa bir aranin ardindan 1995’te ikinci albümü “Benimle Kal” ile basarisini sürdürdü. Bu albümde “daha duygusal bir Çelik” ile karsilasti müzikseverler. Bir önceki albümünde oldugu gibi “Benimle Kal”daki tüm sarkilarin da söz ve müzigini yazarak, düzenlemeler yaparak müzigin tüm asamalarýnda yetenekli oldugunu gösterdi. Nitekim artik bir “klasik” haline gelen ve sanatçiyla bütünleþen “Hercai” adli sarkisi 1995 Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde ‘En Iyi Beste’ ödülüne layik görüldü. “Sevemem” adlý parçasiyla Makedonya’da aldigi ödülü baska birçok ödül izledi. Bu albümde yer verdigi “Atam” adli sarkisiyla baslayarak Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiði sarkilar bir gelenek halini aldi Çelik albümlerinde.
1996 yilinda piyasaya sürülen “Yaman Sevda” albümünde, alsiýlagelen Çelik sound’undan farkli olarak rock etkileri göze çarpti. Supervizör’lügünü yine Ahmet Özden’in yaptigi albümde Sebnem Ferah, Gür Akad gibi kalburüstü sanatçilarin eslik ettigi birbirinden güzel on parça yer aldi. “Yaman Sevda”, “Bu sehirde” basta olmak üzere üçüncü albümüyle hayranlarinin gönüllerindeki yeri saglamlastirdi.
Özverili bir çaliþmanin ardýndan ertesi iýl “Sevdan Gözümün Bebegi” albümünü yayinladi. Akdeniz ezgilerinin tüttügü “Ayrilik Deme Bana”, sancili bir hasretin dile getirildigi “Sevdan Gözümün Bebegi” gibi parçalarla ask, özlem, ayrilik ve ‘insana dair güzel olan hersey’ ses ve notalara büründü.
Dört yilda çikardigi dört albümden seçtigi hit parçalari “Sevgilerimle” adini verdiði bir ‘best of’ albümle 1998 yilinda müzikseverlere sundu. Bu çalisma üzerine duygularini þöyle dile getiriyor sanatçi: “Bugüne kadar herbiri baska bir yasam olan ve size de dinlediginizde bambaska seyler yasatacak oldugunu düsündügüm sarkilarimin en güzellerini sizin için bu albümde topladim.”
1998 yili Çelik için tam bir “yenilenme yili” oldu. Hem görüntüsü hem de “O’nu Düsünürken” adli yeni çalýsmasindaki müzikal yaklasimiyla daha olgun bir çizgi çizdi sanatçi. “Veda Etmem” adli slow parçayla listelere giren albüm, sanatçýnýn en olgun çalismasi olarak degerlendirildi. “Benimle Evlenir Misin” adli parçasinin muhtesem görüntülerle bezenmis klibiyle profesyonel bir çalisma ortaya koyan Çelik, “O’nu Düsünürken” adli parçasina yaptigi ‘caz versiyonu’yla da müzik vizyonunun çesitliligini gözler önüne serdi.
Yorumculugu yaninda bir çok parçanin söz ve müzik yazarligini da yapan sanatçi, Izel tarafindan seslendirilen ve büyük basarilara imza atan “Kizimiz Olacakti” disinda, parçalarini baskalarina satmamayi ilke edindigini söylüyor.
Okumak, sinema, tiyatro, konserler, Çin yemekleri ve mangal partileri ise en gözde hobileri arasinda yer aliyor. Skandallardan çok basarilariyla konusulmak istedigini belirten Çelik, Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet’e olan bagliligini her firsatta dile getirmektedir. Askeri okullarda ve Türk Silahli Kuvvetleri adina sayisiz konser vererek modern Türk Gençligi’nin mütevazi bir temsilcisi olarak büyük takdir toplamaktadir.
GALERI 1
GALERI 2


Giris sayfasina dön
POSTER STORES
Special Poster Stores:


Poster Stores


Art Prints
Sport Poster SitesFormula OneCelebrity Sites1
2