Make your own free website on Tripod.com
Giris sayfasina dön
HALUK LEVENT'IN YASAMI
FOTO GALERI
SANATCILAR

26 Kasim 1968 yilinda Adana'da dogdu. Ilk ve ortaokulu Sabanci Ilk Ögretim Okulu'nda okudu. Ortaokul siralarindaki taklit yetenegi onu tiyatro çalismalarina yöneltti. Liseyi Adana Atatürk Lisesi'nde okudu.

Haluk Levent'in tiyatro faaliyetleri lise yillarinda da devam etti. Liseden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisligi'ni kazandi, bir yil okudu fakat devam etmedi. Sonra Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programciligi'ni kazandi ancak yine bir yil devam etti. Ikinci yilinda Orta Dogu Üniversitesi Fizik Bölümü'nü kazandi yine devam etmedi. Bu kez Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nü kazandi ancak israrla yine devam etmedi ve son olarak Bilkent Üniversitesi Dil Ögretim'e kaydini yaptirdi.

Bu arada ticaretle de ugrasan Haluk Levent islerinin iyi gitmemesi üzerine Istanbul'a geldi. Özellikle Ortaköy'de barlarda çalisarak geçimini saglamaya çalisan Haluk Levent 1992 yilinin sonlarina dogru ilk albümü "Yollarda Bulurum Seni" yi Nokta Müzik''e yapti ve o albüm 600,000 adet satti. Bu albümle birlikte taninan Haluk Levent sayisiz hayir konserine çikti. Buradan elde edilen gelirlerle yüzlerce insana dializ ve solunum makinesi aldi.

1989 yilinda çekte tahrifat suçu isledigi gerekçesiyle 9 ay 15 gün cezaevinde yatti. Cezaevi günlerinde kendisini sevenlerin yalniz birakmadigini söyleyen Haluk Levent cezaevi çikisindan sonra konserlerine devam etti.

Albümleri satis rekorlari kiran Haluk Levent askere giderken "Yine Ayrilik" adli albümünü çikardi. Bu arada çevreci özellikleri ile de bilinen genç sanatçi destek amaciyla 11 saat sahnede sarki söyleyerek kirilmasi güç bir rekor denemesinde de bulundu.

1999 Temmuz ayinda Sezen Cumhur Önal tarafindan mahkemeye verilen Haluk Levent Mektup adli parçasinin çalinti oldugu iddiasiyla karsilasti. Istanbul 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanin son durusmasinda Sezen Cumhur Önal, Patricia Carli’nin sarkiyi, kendi yazdigi sözlerle Haluk’un dogdugu yil olan 1968 ‘de, Fransa’da Türkçe seslendirdigini ve Haluk’un bu parçaya layik olmadigini söyledi. Haluk Levent ise “Sarkinin iki kitasi baskasinin, kalan kismi benim” diyerek kendisini savundu.

2001 yili Mayis ayinda Kral Çiplak adli albümünü piyasaya süren Haluk Levent hala yardim konserleri vermeye devam etmektedir.
ALBÜMLERI
Bir Erkegin Günlügü
2002
Kral Ciplak
2001
www.
leyla.com
2000
Yine Ayrilik
1999
Prestij Müzik
Yollarda
1999
Prestij Müzik

Bir Gece Vakti
1999
Prestij Müzik
Mektup
1997
Arkadas
1997
Prestij MüzikGiris sayfasina dön
POSTER STORES
Special Poster Stores:


Poster Stores


Art Prints
Sport Poster SitesFormula OneCelebrity Sites
1
2