Make your own free website on Tripod.com
Özel posteri  cizen sanatcimiz SERDAR HIZLI, Berlin'de yasiyor. Özellikle Hollywood ünlülerinin tercih ettigi sanatcinin cizdigi posterler, bütün dünyada satiliyor.
Serdar HIZLI'nin dünyada "Bestseller" olmus calismalarini, sanatcinin resmi sitesinde görmek isterseniz, yukaridaki fotografina tiklayiniz.
SANATCININ MINI BIYOGRAFISI VE POSTERLE ILGILI ACIKLAMASI:
1959 Istanbul dogumlu Serdar Hizli, 17 yasinda dönemin genclik dergisi HEY'in actigi cizgi yarismasinda Türkiye birinciligini kazandi. Türkiye'de pek cok dergide illüstrasyonlar yaparken, cizdigi James Dean portrelerini Alman BRAVO Dergisi'ne gönderdi, calismalarinin begenilmesi üzerine Almanya'ya davet edilerek önce Münih'e, arkasindan Berlin'e yerlesti.
Avrupa Birligi'nde yayinlanan calismalarindan sonra, 1995 yilinda bütün dünyada satisa sunulan "STARS ON TOP" adli posteriyle olay yaratti ve calismasi "Bestseller" olarak dünya literatürüne girdi. Yeni Zelanda'da "Bütün zamanlarin en iyi poster sanatcisi" ödülünü kazanan, AB ülkeleri ve dünya genelinde yayinlanmis 1300'ün üzerinde calismasi bulunan sanatcimiz, yasamini Berlin'de sürdürüyor.
NEDEN BU POSTER?
Serdar HIZLI, posterle ilgili olarak, " 1995 yilinda cizdigim "STARS ON TOP-ZIRVEDEKI YILDIZLAR" adli poster 3 milyonun üzerinde satildi. Cok sevdigim bu posteri uzun zamandir Türk yildizlarina uyarlamak istiyordum. "STARS ON TOP"un cikis noktasi, 1932 yilinda cekilen siyah beyaz bir fotograf. Bu fotograf, New York'ta gökdelenlerin yapiminda calisan gercek iscileri ögle paydosunda gösteriyor (orijinal fotograf asagida). Ben bu fotografa ayri bir yorum getirerek, sinemaya emek verdikleri icin, erkek Hollywood yildizlarini fotograftaki iscilerin yerine koydum (asagida görebilirsiniz). Poster cok tutulunca, bayan Hollywood yildizlariyla bir yenisini yaptik. Bu defa da Türk pop müzigine emegi gecen "müzik iscilerini" posterde isledim. Posterin müzikseverlere güzel duygular vermesi beni de mutlu edecek" seklinde konusuyor.
Orijinal fotograf  "LUNCHTIME ATOP A SKYCRAPER"-1932
Serdar Hizli'nin fircasindan "STARS ON TOP"-1995